گرافیک وب چیست؟

در هر وب سایت ، گرافیک وب سایت اندازه محتوای یک سایت مورد توجه می باشد که میتوانید با گرافیک بسیار خوب ایده های خلاقانه خود را به مخاطبان و مشتریان خود ارائه دهید  . گرافیک به طراحان وب سایت کمک می کند تا با افزودن رنگ ، جذابیت دیداری ، طراحی وب سایت را بهبود ببخشند که این خلاقیت هنری به آنها کمک می کنند . درصورتی که وب سایتی از نظر گرافیکی ضعیف باشد مورد توجه بازدید کنندگان قرار نمیگیرد و این امر بسیار موثر و کارآمد در امر وب سایت می باشد ولی اگر طراحی گرافیکی بسیار جذاب باشد مخاطبان را جذب و مجذوب خود می کند که برای وضوح تصویر و راحتی استفاده کاربران بسیار تاثیر گذار می باشد .

در طراجی گرافیک وب سایت می توانید از نرم افزارهایی مانند Flash  ، Photoshop ، Dream Weaver به شما در این امر کمک کند تا بتوانید خلاقیت خود را به کاربران نمایش دهید و سایت خود را به ایده آل ترین حالت ممکن تبدیل کنید .

تفاوت های طراحی گرافیک و طراحی وب

درطراحی گرافیک با استفاده از نمودار و تصاویر و تایپوگرافی برای ایجاد ارتباط ایده آل در پروژه های دیجیتالی و چاپی کاربرد دارند و در طراحی گرافیکی هیچگونه برنامه نویسی انجام نمیدهند .

طراحی وب نیز هماننئ طراحی گرافیکی عمل میکند و برای انتقال ایده های تایپوگرافی و نموداری و تصویری می باشد ولی طراحی وب سایت فقط مختص سایت ها می باشد. بزرگترین مشغله فکری طراحان سایت این است که سایت با سرعت بالا بارگذاری شود و طراحان سایت با محدویت هایی رو به رو هستند که یکی از آن ها عبارت است از اندازه و حجم تصاویر و … که طراحان گرافیک با آن رو به رو نیستند .

طراحان وب سایت می بایست اطلاعات خوبی در رابطه با برنامه نویسی Css و Html داشته باشند و سپس می بایست زبان های برنامه نویس PHP   و JavaScript  و … تسلط داشته باشند .

اصول طراحی گرافیک

در طراحی گرافیک وب سایت دارای اصول اساسی می باشند که عبارتند از :

  1. تعادل (Balance)

در این قسمت عناصری گرافیکی مانند جعبه متن و تصاویر و اشکال از یک طرح به صورت مساوی اشاره می کند. طراحان گرافیک می توانند از طرح  پایدار (متعادل) و یا طرح پویا (نا متعادل) استفاده کنند که که در طراحی گرافیک تعادل بر سه نوع پایه گذاری شده است که عبارتند از :

شعاعی : عناصر به صورت دایره ای رو طرح قرار گرفته که برای بازدیدکنندگان حس پویایی و حرکت می دهد .

متقارن : در این طرح عناصر به صورت عمودی و یا افقی تشکیل می شوند و عناصر در هر دو طرف به صورت یکسان تقسیم میشوند .

نامتقارن : در این نوع طرح از رنگ و مقیاس و کنتراست استفاده می شود تا بتواند طرح را یکنواخت سازد . این نوع طرح بیشتر در سایت هایی یافت می شوند که دو طرف سایت با یکدیگر یکسان نیستند .

  1. ترازبندی (Alignment)

این اصل اساسی از یک طراحی می باشد که باعث ایجاد ارتباط دیداری بین عناصر تصاویر ، اشکال و یا بلوک متن می شوند .در ترازبندی چیدمان را به صورت ظاهری یکسان و مرتب نمایش می دهد که در این اصل عناصر به صورت متمرکز نشان داده می شوند که تاثیر بر روی کاربران دارد .

  1. سلسله مراتب (Hierarchy)

در این اصل جنبه های الویت و غلبه را  با یکدیگر ترکیب کرده است به طوری که عناصری که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند کمک میکند تا پیام خود را به صورت گسترده تر به مخاطب خود برساند که عبارتند از :

  • قراردادن کلمه کلیدی در سطح بالا
  • اجرای تصاویر دقیق و رنگارنگ
  • برجسته سازی عنوان با استفاده از فونت بزرگ تر یا پر رنگ تر
  • اضافه کردن اشکال برای کادر نمای کانونی+
  1. کنتراست (Contrast)

یک اصل مهم در هنرهای تجسمی می باشد به دلیل اسنکه توجه بازدیدکنندگان راا به عناصر مهم و اصلی سوق می دهد که برای حفظ تمایز بین عناصر در طرح بسیار ضروری و مهم است و باعث می شود عناصر خوانایی بسیار بیشتری داشته باشد . اصل کنتراست زمانی ایجاد می شود که عناصر تضاد در یک طرح در مقابل یکدیگر قرار گیرند به عنوان مثال : نور در مقابل تاریکی ، بزرگ در مقابل کوچک ، نازک در برار ضخیم و …..

  1. ریتم (Rhythm)

این اصل همه عناصر را به در کنار هم قرار می دهد تا ظاهری مرتب و یکسان داشته باشند . در تکرار عنصرها مانند رنگ و برند می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید و باعث تقویت ظاهر کلی می شوند .

  1. رنگ و فضا (Color and Space)

انتخاب یک رنگ مناسب میتواند به بدنه یک طرح جان بخشد که طراح گرافیگ وب سایت می تواند زیف وسیعی از رنگ ها برای متن طرح و پس زمینه انتخاب کنند . رنگ پس زمینه یا فضای اطراف می تواند به عناصر طراحی اطلاف شوند و اشکال یک طرح را برجسته سازند . طراحان گرافیک می توانند از رنگ هایی بسیار زیادی استفاده کنند که کنتراست ایجاد میکنند تا عناصر در کنار یکدیگر قرار گیرند .

سخن پایانی

وب اکتیو سعی می کند برای اینکه سایت شما ظاهر و گرافیک بسیار خوبی داشته باشد با یک تیم متخصص بسیار حرفه ای وب سایت شما را ارتقاء بخشد تا بازدیدکنندگان از ظاهر سایت شما لذت ببرند